MANYAS KUŞ CENNETİ

 MANYAS KUŞ CENNETİ

Evliye Çelebi, ünlü Seyahatname’sinde Kuş Gölü ile Kuş Cenneti’ni şöyle anlatmaktadır.

“İlyaspınardan doğan Türkmenler buraya Manyas derler.O kadar derin değil suyu ab-ı hayata benzer içinde alabalık, turna balığı çeşit çeşit nefis balık avlanır. Devlete vergi ödeyen avcıları vardır.Öyle herkez zevk için balık avlayamaz. Kışın bu göl, kaz, kuğu, karabatak, yeşilbaş, martı kuşu ve diğer güzel kuşlarla dolar. Her gece kaz ve kuğu sesinden kanat şakırtısından Manyas sahası titrer. Sakakuşu ve diğer güzel kuşlarla dolar. Bu kuşların avcılarıda devlete vergi verirler.Birde bu gölde bir çeşit pamuğa benzer kav biterki su içinden çıkarıp çakmak taşı üzerine koyarak çakmak ile vursan, derhal ateş alır. Ve her şeyde kullanılır. Ama adı geçen kavın kurutup da çaksan yanmaz. Her tarafta meşhur bir kavdır. Bu Manyas gölünün kenarların da yüksek sazlar yetişir. Bu göl etrafındaki halk o sazları mevsiminde koparıp, terbiye ettikten sonra renk renk hasır seccadeler, minderler ve döşemeler dokurlar ki insan hayran olur.”

Manyas İlçesindeki en büyük turizm potansiyeli Manyas kuş cenneti ve Milli Parkıdır. Avrupa konseyince A sınıfı diploma ile ödüllendirilen Milli Park, bu özelliği ile en çok ziyaretçi çeken milli parklardan biridir. Eski adı APHMİTİS LİMNE olan Kuş Gölü kıyılarında yer alan milli park bu gölün kuzeydoğusunda yer almaktadır. Kuşcenneti’nin "Milli Park" olarak ayrılmasının tek nedeni, barındırdığı kuş topluluklarıdır. Kuşcenneti ülkemizdeki milli parklar içinde en küçük olanıdır. Küçüklüğüne rağmen, Kuşcenneti en çok ziyaretçi çeken milli parklarımızdan biridir.

Manyas Kuş Cennetinin Coğrafi Koordinatları 40" 10' N - 28" 00' E şeklindedir.

M.Ö. 547-335 yıllarında Daskileon satraplığı tarafından özel bir saha olarak ayrılan Kuş Cenneti ile ilgili o yıllarda yapılan envanter çalışmaları Ege Üniversitesi’nin kazılarında ortaya çıkmaktadır.

Kuşcennetine Bandırma-Balıkesir karayolunda Bandırma 'dan itibaren 15km. Kilometresinden güneye sapan 3 km'lik bir yolla ulaşır. Kuş gölü 1 Nisan 1938 tarihinde Prof. Dr. Curt Kosewing ve eşi tarafından bulunmuştur ve buraya "Kuş Cenneti" adı verilmiştir.

2. Dünya Savaşı yıllarında, 1936’da Braunschwig Teknik Üniversitesinde Genetik Profesörü ve Doğa Bilimleri Müzesi yöneticisiyken ülkemize savaşın dehşetinden kaçarak gelen Prof.Curt Kosewig, 1937 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Kürsüsü Başkanı oldu. 1938 yılında Kuş Gölü ve eski Sığırcı Köyü çevresinde incelemelerde bulunan Prof. Kosewig ve eşi Leonorre Kosewig, bir anlamda Kuş Gölü ve Kuş Cennetini keşfidirek, Cennetin milli bir park alanı haline getirilmesinin öncülüğünü üstlendi. Prof. Kosewig ve eşinin, Cennetin, gerçek anlamda doğal bir Cennet olduğunu ilgili makamlara kabul ettirmesi de kolay olmadı. 1938 yılından 1959 yılına kadar şahsi gayretleriyle ve özverisiyle koruduğu Kuş Cenneti ancak 1959 yılında Milli Park olarak kabul edilebildi...

1 Nisan 1938 tarihinde göle balık tutmaya giden Prof. Kosewig’in rastlantıyla farkına vardığı Cennet ve daha sonra Cennetin Cennetliğinin kabulüyle uluslararası tanıtımına da ağırlık veren Prof. Kosewig, uluslararası ornitologların ilgisi Cennete çekmeyi başarırken, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji ve Hidrobiyoloji Araştırma Enstitüsunun 1952 yılında Kuş Cennetinde bir istasyon kurmasını ve bu yöreyi korumak üzere bir istasyon bekçesinin görevlendirilmesini de sağladı. İstasyon bekçisinin maaşını dahi Prof. Kosewig’in uzun bir süre şahsen ödediği ve yörede avcılık yapanların doğal ortamı bozmamaları için verdiği mücadele halen yörede anlatılmaktadır...

1959 yılında Milli Park statüsüne alınan Manyas Kuşcenneti Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlanmış ve bundan sonra gerçekleştirilen etkili koruma ile daha da gelişmiştir. Buradaki kuş topluluklarında önemli artışlar olmuştur. Bunun sonucunda da, yapılan başvuru üzerine Avrupa Konseyi tarafından 1976 yılında "A Sınıfı" diploma ile ödüllendirilmiştir. İyi korunan doğa parçalarına verilen A Sınıfı diploması, daha sonra 1981, 1986, 1991 ve 1996 yıllarında yenilenmiştir. Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı 1981 yılında doğal sit alanı ilan edilmiş ve koruma imar planı yapılmıştır.

Kuşcenneti’nde 1975 Haziranına kadar 238 kuş türünün varlığı tespit edilmiştir. Daha sonra çeşitli zamanlarda yapılan sayımlar sonucunda bu rakam 255’e çıkmıştır. Kuş türlerinden 66 tanesi Milli Park'ta düzenli olarak her yıl kuluçka topluluğuna katılmaktadır. Geri kalanlar ise, göç sırasında Kuşcenneti’ne uğramaktadır.

Kuşcenneti Milli Parkı, Marmara Bölgesi’nin ılıman iklimi içerisinde ve kıtalar arası göç yolları üzerinde kuşların vazgeçilmez uğrak yeridir. Kuşlar göç yerlerine gidiş ve dönüşlerinde Kuşcenneti’ne misafir olur, dinlenir, karınlarını doyurarak yollarına devam ederler. Kuşcenneti’nde konaklama zamanları türlerine göre 1 saatle 1 ay arasında değişmektedir. Bir yılda Kuşcenneti’ne gelen kuş sayısının 2-3 milyon kadar olduğu tahmin edilmektedir.

Kuşcenneti Milli Parkı’nda, tanıtım vitrinlerinin yer aldığı bir müze bulunmaktadır. Parkı her yıl ortalama 67 ayrı ülkeden 80 bin kişi ziyaret etmektedir.

Kuş cennetinde canlı organizmalar ile doğa parçası bir eko sistemin bir parçasıdır. Burada canlı ve cansız varlıklar bir uyum içindedir. Kuşkusuz bütün bu unsurları birleştiren, bütünleyen gölün ılık sularıdır. Sular kışın yükselip, yazları geri çekilir. Bu ritmik düzen yuva zamanında ağaçların altında su bulunması gerektiğini yerine getirerek kuşların yuva yapmaları sağlanmaktadır.

Kuş cenneti Milli Parkı bitki ve hayvan topluluğu açısından Kuş Gölünün en yoğun yeridir. Burada yetişen başlıca ağaçlar; söğüt ve ılgın dır. Bu ağaçlar gölün güney ve doğu kıyılarında yer alır. Saz, kamış, kafa otu ve kandıra gölün bütün kıyılarında bulunur. Çevrede sulak çayırlarda yüzlerce çeşit çiçekli otlar mevcuttur. Hayvan topluluğu açısından tatlı su ıstakozu, yeşil kurbağa, sıçrayıcı kurbağa ve ağaç kurbağası sürekli mevcuttur. Gölde 20 türden fazla balık yaşamaktadır. Başlıcalar ı sazan, yayın, turna, kefal vb. dir.

Manyas İlçesi Kuş Cenneti Milli Parkı 'na ismini vermesine rağmen bu potansiyelden yararlanamamaktadır. Parka yakınlığı nedeniyle Bandırma ilçesi bu açıdan şanslı olmaktadır. Ancak Manyas Belediyesi Ergili köyü yakınlarında (Daskyleon) antik kentinin yanında Kara Dere’nin göle döküldüğü yer arasında kalan 650 dönümlük alan kuş cenneti olarak düzenlenecektir. Alan D.S.İ. den kiralanmış olup, ağaçlandırma çalışmalarına başlamıştır.

Manyas Kuşcenneti Milli Parkı’nın geniş kitlelere tanıtımının yapılabilmesi ve çevre kirliliği nedeniyle karşı karşıya kaldığı tehlikelere kamuoyunun dikkatini çekebilmesi amacıyla, 1987 yılından bu yana her yıl ULUSLARARASI BANDIRMA KUŞCENNETİ KÜLTÜR VE TURİZM FESTİVALİ adıyla bir festival düzenlenmektedir.MANYAS KAPLICALARI

Manyas'ın kaplıcaları Kızık Köyü yakınlarında, Gönen yolu üzerinde sağ tarafta yeşillikler ve orman bölgesinde 40-50 dönümlük bir damar üzerinden çıkmaktadır. Şu anda 6 kuyudan çıkan kaplıca suyu saniyede 50-60 litre civarında 45-50 derecedir. Bu kaplıca arazisi SERPİN TURİZM A.Ş. tarafından alınarak buraya 300 yataklı termal ve kaplıca hastanesi, 80 villa ve120 daireden oluşan 3 apartman otel yapılmıştır.


Yapılan tahlillere göre Manyas Kızık kaplıcaları Oligometalik sşifalı bir su olarak bilinmektedir. Kükürt oranı düşük, kalsiyum maddesi bol olduğu için içilerek sindirim organlarındaki hastalıklara, böbrek taşlarını düşürmeye çok faydalı gelmektedir. Termal banyosu olarak deri hastalıklarını, romatizma, kemik erimesi, kadınsal hastalıklar, eklem hastalıkları, yorgunluk ve stres gibi rahatsızlıklara son derece iyi gelmektedir. Burasını kaplıca haline getiren Manyaslı Ali KALYONCU'dur.


Yüzlerce hastalığa iyi gelen harika bir sıcak su ve vücudun tüm hücrelerini yenileyen, kireşlenme, romatizma, spor, sakatlıkları ve fazla kiloları ortadan kaldıran tedavi merkezleridir. Kaplıcaların insan vücuduna akla gelmeyecek kadar çok yararları vardır. Bunların başında kum dökme, böbrek taşlarının düşmesi, kalsiyum nedeniyle erken yaşlanmanın önlemi, iskelet bozuklukları, bel boyun, sırt ağrılarının tedavisi yapılır.


Şu anda Manyas da İki Değişik kaplıca hizmeti veren kompleks mevcuttur.
Bunlar ;


· Serpin Manyas Termal Kaplıcaları

· Kızık Köyü Termal Kaplıcaları


Bölgede ayrıca Huzur Kaplıca Evleri inşaatı devam etmektedir.


SERPİN MANYAS TERMAL KAPLICALARININ GENEL ÖZELLİKLERİ


168 dönüm arazi üzerine kurulu, Türkiye ' nin en büyük kaplıca tesislerinden birisidir. Konaklama yerleri, apart, villa ve dublex ahşap dairelerden oluşmaktadır. Konaklamalar 2 ve 3 katlı suit apartlarda yapılmakta olup, her daire bir yatak odası, bir salon ve gömme banyolu 4 er kişiliktir. Dairelerde tv, buzdolabı, amerikan mutfak mevcuttur. Ayrıca bulaşık, çamaşır makineli, klimalı ahşap dublex lüx villalar mevcuttur.


KAPLICA SUYUNUN FAYDALARI

Odalardaki mutfak ve banyo musluklarından akan ve havuz suları, ROMATİZMA, KİREÇLENME gibi ADALE ve KEMİK rahatsızlıklarının yanında bol bol içilmesi halinde, ŞEKER, TANSİYON ve KOLLESTEROLE çok iyi gelmektedir.


SERPİN MANYAS TERMAL KAPLICA SAĞLIKLI YAŞAMA TESİSİ ÖZELLİKLER

Sayacağımız bütün faaliyetler asırlardır, buradaki tesislerde faaliyet göstermiştir. Bunun en büyük kanıtı ROMA zamanından kalan kaplıca tesisleridir.

İNSAN SAĞLIĞINA YARAYAN İŞLEVLERİ :

Hareket, yürüyüş, yüzme, aletli jimnastik, masaj ve jakuzi. Bütün bu faaliyetlerin yapılması ve doğal bir ortamda bulunması mümkündür. Temiz çevre, temiz hava bol oksijen, gerçek tabii hava, bozulmamış bol doğal bitki örtüsü ile kaplı bir çevre ve bu bitki örtüsünün sağlığa olumlu etkileri vardır.


Yerleşim Alanı :YOK
Aşırı Rüzgar :YOK
Sanayi :YOK
Duman :YOK
Gürültü :YOK
Eksoz :YOK


A : Kaplıca Suyunun Olumlu Özellikleri :

Katkı yapılmadan, suni yöntemler uygulanmadan kullanabilme imkanı var. İçme ve banyo suyu olmak üzere 2 ayrı cins su vardır.


İÇME SUYU :

Su çok güzel içiliyor, sıcaklığı içindeki minereller BÖBREK ve BAĞIRSAKLARI çalıştırıyor, İDRAR SÖKÜYOR, yemek borusu, mide mikozalarını (sindirim organ epital) olumlu etki yapıyor. GASTRİT, ÖZÖFAJİT, ÜLSER ' e iyi gelir. ŞEKER, KOLESTROL ve YÜKSEK TANSİYONA büyük yarar sağlıyor.


BANYO SUYU :

B : Radyoaktivite çok az. (Normal, aşırı değil)
C : Sıcaklık normal derecede
E : Suyun doğal özellikleri bozulmadan kullanabiliyor
F : Uzun süre kaplıcada kalınarak yüzülebiliyor.
G : Ekzeme, kapanmayan yaralar, sedef hastalığı, cilt kırışıklığı, sivilceler, menepozda cilt kurumaları gibi bir çok hastalıklara iyi geliyor. Krem sürülmüş gibi cildi iyileştiriyor.
H : Uygun bir radyoaktivite ile cilde esmerimsi güzel bir renk veriyor. (Ozon delinmesine bağlı güneş tahrişleri çok az oluyor.)
I : Bütün iskelet sistemi hastalıklarına, romatizma, artrit, adale hastalıkları, felçler, halk arasında kireçlenmeler denilen ağrılı mafsal hastalıkları bütün bunların tedavisinde yardım ediyor. Damar hastalıkları (damar kireçlenmeleri ateskleroza).

Sıcak su damarlarda gevşemeyi soğuk su büzülmeyi temin ediyor. Bu şekilde damar elastikiyeti korunuyor, böylece kalp ve tansiyon hastalıklarına olumlu etki yapıyor. Bol oksijen karaciğeri koruyor, dolaşım ve solunum sisteminin çalışmasını temin ediyor. Ter atarak toksit maddelerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Kaplıca suyunun doğal özellikleri kadın hastalıklarına ve kısırlığa, kilo vermek isteyene çok uygun bir ortam temin ediyor.

MANYAS'TA ULAŞIM

Bölgenin sınırları içerisinde yolu bulunmayan köy yoktur.Köylerin büyük bir bölümü stabilize yollar üzerindedir.Yaz ve kış yolu trafiğe kapalı olan yol yoktur.Sınırlarımızda bulunan karayolu üzerinde gasp ve soygun yapılabilecek noktalar yoktur, çünkü yol sürekli işlek haldedir.

Bölgede Manyas-Gönen, Manyas-Bandırma, Manyas-Balıkesir, Manyas-Susurluk karayolları bulunmaktadır.

Manyasta bütün köylerde yol mevcuttur.Kulak-Haydar-Eskiçatal-Yeniköy-Tepecik-Çamlı-Eşen-Kayaca-Kızık-Börülceağaç Dereköy-Çavuşköy köy yolları ile Salur ve Kızıksa kasabası yolları asfalt diğer yollar stabilizedir.

Kışın KARAKABAAĞAÇ-ÖREN-H.İBRAHİMPINARI köyleri yollarının bozuk olması nedeniyle ulaşım zorda olsa sağlanmaktadır.

Manyas Bölgesi'nde yayla yolu olmayıp, birbirleri ile sınır olan köyler arasında ulaşımı sağlamak için patikalar vardır.

Manyas'ta otoban, demiryolu, denizyolu ve havayolu yoktur. Ancak Kızıksa Kasabasında Manyas gölü Yakınında Bandırma 6. Ana jet üs Komutanlığınca uçak atış poligonu ve Takım düzeninde birlik mevcuttur.

Bölgede MANYAS'I Kızıksa Kasabasına bağlayan 5 m.genişliğinde 6 m.yüksekliğinde 3.5 m. uzunluğunda Kızıksa Köprüsü, MANYAS'ı GÖNEN'e bağlayan Kocaçay üzerinde 5 m. genişliğinde 7 m. yüksekliğinde 30 m. uzunluğunda Kayaca Köprüsü, MANYAS'ı BANDIRMA'ya bağlayan Yeniköy sınırları içinde, 5 m.genişliğinde 2 m. Yüksekliğinde 20 m.uzunluğunda Yeniköy Köprüsü MANYAS'ı SUSURLUK'a bağlayan Tepecik köyü sınırları içerisinde bulunan 5 m.genişliğinde,3 m.Yüksekliğinde 25 m. uzunluğunda Tepecik Köprüsü bulunmakta olup, bölgede tünel yoktur.

Manyas'taki kasaba ve köylerde telefon mevcuttur.


Manyas Seyahat, 1970 yılında KÖYBİRLİK adı altında 3-4 otobüsle Bandırm-Balıkesir seferine başlamıştır. 1973 yılında Bursa, 1974 yılında ise İstanbul seferlerine başlayınca Manyas Seyahat adını almıştır.

Bandırmaya seyahat Manyas Seyahat ve Manyas Gölü firmaları tarafından gerçekleştirilmektedir.MANYAS GÖLÜ


Bandırma ve Erdek körfezinin güney kıyılarından 15 km içerisinde bulunan bu gölün yüzölçümü yaklaşık 192km2 dir. Gölün doğu-batı doğrultusundaki genişliği ise 11km dir. En derin yeri kuzeyde olup, 5km yi geçmemektedir. Manyas gölüne güneyden Kocaçay dökülür. Göl sularını karadere vasıtasıyla Susurluk ırmağına boşalır. Kışın taşarak çevresine geniş batakliklar oluşturan Manyas Gölünün çevresindeki vadilerin ağızları kesimlerinde yeni alüvyonlar birikmiştir.Genellikle eski körfezlerde toplanmiş olan bu alüvyonlar göl alaninin küçülmesine neden olmuştur. Göl düzeyi ile çevresindeki alçak yaylalar arasında 100-120 m.lik bir yükselti farkı vardır. Manyas Gölünden Edilen İstifadeler: Kışın taşan gölün çekilmesiyle arazide bıraktığı alüvyonlar sayesinde (kazak fasulyesi) adı verilen iri taneli fasulye ve diğer yazlık ürün (mısır, ayçiçeği, şekerpancarı) yetiştirilir.


Eski adı APHMİTİS LİMNE olan Manyas Gölü kıyılarında yer alan kuş cenneti milli parkı gölün kuzeydoğusunda yer almaktadır.
alıntı

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !